"Я Майбутнє України"

ЛАКІБУКС

banner

“Книжка про сміття” від ЛакіБукс потрапила до списку держазакупівель на 2019

“Книжка про сміття” від ЛакіБукс потрапила до списку держазакупівель на 2019

Книжка про сміттяГалини Ткачук та вісьмох київських школярів, яка вийшла у проекті ЛакіБукс та Видавництві Старого Лева, потрапила до списку із 557 книжок, які будуть закуплені державою для бібліотек країни у 2019-му році.

“Книжка про сміття” від ЛакіБукс потрапила до списку держазакупівель на 2019

Анна Третяк, головна редакторка простору української дитячої книги BaraBooka, учасниця Експертної ради УІК 2019, коментує цей список так:

Фінальний список, звісно, далекий від ідеального і показує, що ще є над чим працювати. Зокрема, дуже помітним є брак експертів саме з дитячої та підліткової літератури: частково до закупівель потрапили далеко не найкращі книжки, а деяким справді хорошим виданням не вистачило одного чи кількох голосів. Так само прикро, що дитячих і підліткових книжок в сумі менше половини від загальної кількості назв - читачі 5, 10 і 15 років мають дуже різні читацькі потреби, а в результаті не всі знайдуть собі читання до душі. Та все ж я хочу подякувати команді УІК, яка працює над поповненням бібліотечних фондів, приймає побажання експертів і обіцяє вдосконалити процедуру відбору. Завдяки спільній роботі УІК та експертів до бібліотек потраплять чимало цікавих книжок, значна частина яких - пізнавальна література для книгодрузяк різного віку: біографії видатних людей від ІРІО, серія книжок про математику, фізику та архітектуру від МКП, "Сковорода від А до Я", "Ботанікум" та "Історіум" від ВСЛ і, звісно, чудова і дуже потрібна "Книжка про сміття", написана Галиною Ткачук і підлітками разом з Лакібукс.

“Книжка про сміття” від ЛакіБукс потрапила до списку держазакупівель на 2019

Всього поповнення фондів публічних бібліотек буде закуплено майже 678 тисяч примірників на суму 87 млн гривень. 43% найменувань списку - твори сучасних українських авторів. Перша п’ятірка рекомендованих книжок складається виключно з українських творів, з яких ТОП-3 – дитячі. Після опрацювання початкового списку із 2779 найменувань протягом “тижня, проведеного за комп'ютером із короткими перервами на основну роботу” ділиться враженнями член експертної ради, телеведучий Олексій Ананов:

Мої суб'єктивні критерії відбору - книжки мають якось змінити нас – навчити, виховати, зробити громаду і суспільство кращими, динамічнішими, а також просто стимулювати людей у часи повсюдного інтернету таки прийти у бібліотеку. Я у першу чергу віддавав перевагу дитячій літературі, науково-популярним виданням, енциклопедії, книгам із економіки та психології . Наступний ешелон – сучасна українська художня література і окремі переклади світової сучасної прози та класика в українських перекладах. Серед пропозицій від видавництв художньої прози українських авторів уже вдосталь – і для дітей, і для дорослих.  Наступний етап – художня конкуренція і якісний відбір. Хоча дитячно-підлітковий сегмент і нині просто блискучий! А от науково-популярні видання найчастіше перекладні. Видавці роблять безпрограшну ставку на «світові бестселери». У виданнях з історії мистецтва чи психології часом трапляються справжні перлини. От їх і хотілося донести до читачів найбільше. А фінальні міркування швидше із царини маркетингу: бібліотеки, як і книгарні, мають свою пропозицію читачу «продати», а значить на чільній полиці мусять опинитися відомі імена, зіркові письменники, популярні історії.

“Книжка про сміття” від ЛакіБукс потрапила до списку держазакупівель на 2019

Експертна рада Українського Інституту Книги складається з науковців, літературознавців, координаторів культурних проектів, керівників бібліотек, освітян та журналістів – загалом 50 авторитетних фахівців. Деякі члени експертної ради беруть участь у відборі книжок вже вдруге. Ось що журналіст, ведучий "Свободи слова" на ICTV Вадим Карп'як каже про різницю між списками 2018 та 2019 років:

Цього року все минуло дуже спокійно, без суттєвих змін. Хіба що ми мали дещо більше часу на наш вибір ніж минулого разу. У 2018 бібліотеки скаржились, що було закуплено мало дитячої літератури, тож ми намагались розширити її присутність у списку за можливості. Також я звернув увагу, що серед запропонованого нам стало більше нонфікшну. Якісного, цікавого нонфікшну, який я б і сам залюбки читав. І це дуже класно. Загалом, кількість новинок тішить. Ще років 5 тому я був у курсі майже всього, що виходило на українському ринку. А зараз із подивом виявляю новинки цікавої мені тематики, що пройшли повз мене. І це дуже тішить. Як на мене, важливо під час відбору вимикати свій читацький снобізм. Я намагаюсь не спиратись на власний смак, а підходити до питання експертно і враховувати запит аудиторії. Тому додаю у список те, що не читаю сам, але вважаю, що це буде затребуване. Експертна рада не виховний орган, аби виховувати смаки читачів, вона має їх задовільняти.

“Книжка про сміття” від ЛакіБукс потрапила до списку держазакупівель на 2019

Для покращення системи Вадим Карп'як пропонує збільшити частоту закупівель. Зараз відбір та поставка книжок відбувається раз на рік. Та експерт вважає, що це можна було б робити принаймні двічі на рік, а в ідеалі - кожен квартал. Це могло б відобразитися на популярності бібліотек у читачів, адже новинки видань, які не потрібно буде чекати майже рік, привертали б більше уваги та збільшували аудиторію. 

“Книжка про сміття” від ЛакіБукс потрапила до списку держазакупівель на 2019

“Книжка про сміття” - шосте видання проекту ЛакіБукс. Вона була написана після серії еко-воркшопів, які провів проект. По їх закінченню підлітками-співавторами стали - Олександра Гома, Андрій Добровольський, Сергій Колядич, Ганна Березовська, Ганна Терещук, Микита Суботовський, Анастасія Сахно та Каріна Пархоменко. Ілюстрації підготував Антон Селлешій. Книга була презентована на Книжковому Арсеналі-2019, а потім ще у 5 містах країни. Минулого місяця у подарунок від проекту ЛакіБукс її отримали 155 бібліотек 7 областей Сходу та Півдня України.

Минулого року три книги проекту ЛакіБукс вже потрапляли до список державних закупівель для бібліотек - «#Щотакематематика» Кузька Кузякіна, «Тесла та машина на космічній енергії» Луки Новеллі, «Коротка історія технологій, або Як зрозуміти свій ґаджет» Андрія Тужикова.

Новини