Японський математик звернувся до українських школярів
Нещодавно українською побачив світ японський бестселер для дітей “Математик, який перетворився на мурашку” відомого науковця-математика Масао Моріта. Це книга-роздум про сутність математики, як науки, поняття чисел і самого життя, намагання поглянути на людські знання про світ із повністю нової перспективи. Дізнавшись, що однією з перших за межами Японії його книгу побачить українська аудиторія, Моріта написав лист-звернення до своїх українських читачів та пошановувачів математики загалом.
“Написання цієї книги було для мене захоплюючим викликом. Питання, яке я переслідував - “що таке число один”? Це основне і дуже складне питання. Насправді є математик, який все своє життя присвятив цьому питанню. Його звуть Готлоб Фреге: винятковий німецький філософ, логік і математик, який зробив великий внесок у історію філософії, логіки та математики. Вам може бути цікаво, як професійний математик може не розуміти значення першого і найпростішого числа "одиниця", але тоді, я задам питання - як би ви самі пояснили значення слова "один"?
Ви можете показати мені яблуко й олівець і сказати "ось це - один", але яблуко та олівець різні, а як різні речі можуть бути однаковими "одним"? Показати приклади "одного" легко, але дуже важко пояснити, що таке "один", коли хтось не знає, що це таке!
Фреге все своє життя присвятив питанням "одиниці", проте не зміг дійти до успішної відповіді, незважаючи на його величезні зусилля. Однак його розслідування дало багато важливих відкриттів для наступних поколінь, які врешті-решт зробили можливими винахід наших комп'ютерів.
Як ми можемо пояснити число "один" тому, хто зовсім не розуміє його інтуїтивно? Прагнучи відповісти на це запитання, Фреге виробив свою ідею чистої механічної процедури дотримання правил, яка дасть навіть машині можливість обробляти числа. Комп'ютери - це саме ті машини, які правильно обробляють числа, не розуміючи, чим ті є. Фреге був одним із перших, хто дуже чітко уявив цю дещо дивну можливість "використання без розуміння" чисел.
Розуміння та використання чисел, звичайно, дуже різні. Математики не просто використовують числа, але намагаються зрозуміти, чим вони є. Математика аж ніяк не є закінченим знанням, і багато математиків у всьому світі досі працюють над тим, щоб поглибити наше розуміння чисел. Насправді історія математики говорить нам про те, як уявлення про число і контекст, в якому вони існують, можуть докорінно змінюватися протягом усієї історії. Немає способу сказати, як люди в майбутньому будуть зображати число "один". Це може, і, певно, буде сильно відрізнятися від того, як ми думаємо про числа зараз.
Математика може допомогти вам бачити речі по-різному, і я маю на увазі "по-різному" дуже радикально. Математика - це не лише обчислення чи звикання до складних рівнянь. Найбільша радість математики для мене - це почуття здивування, яке ти відчуваєш, коли помічаєш, наскільки кардинально різними можуть бути речі. Це відчуття здивування та захоплення від безкінечності можливостей у царині мислення - це те, чим я хотів поділитися з дітьми, які заслуговують знати, що математика - це значно більше, ніж просто отримання правильних відповідей. Я сподіваюся, що ця книга допоможе їм розкрити, скільки свободи та радості існує від мислення власним розумом.”
Саме про це йдеться у книзі “Математик, який перетворився на мурашку”, яка вийшла у благодійному видавничому проекті ЛакіБукс. Книга доповнена ілюстраціями знаного японського майстра дизайну тканини та книжок - Кацудзі Вакісака. В України книгу видало видавництво "Чорні вівці". Завдяки проекту ЛакіБукс книга безкоштовно поповнила фонди 150 бібліотек Сходу та Півдня України.