Три книги ЛакіБукс потрапили у список державних закупівель для бібліотек
Цього року в Україні вперше пройшла відкрита процедура формування списку книжок, якими поповнять бібліотечні фонди. Список видань, що будуть придбані, формувала експертна рада при Українському інституті книги. На конкурс видавці представили 2779 заявок, з яких відібрали 741 книгу. Загалом, у бібліотеки країни потрапить 1 мільйон 30 тисяч нових книжок. На це виділять 120 мільйонів гривень.
Я хотів, аби у списку були сучасні українські видання. Аби ми не концентрувались на класиці, бо вона так чи інакше у бібліотеках вже представлена. Я взагалі волів би, щоб у бібліотеках було більше саме актуальної, сучасної літератури. Вийшла книга, людина захотіла її прочитати - і може йти до бібліотеки за нею. Думаю, треба збільшити частоту таких закупівель. Книжки ж виходять постійно, а те, що вийшло у січні зможе потрапити у бібліотеки тільки у грудні. Закупівлі раз у квартал зробили б бібліотечні фонди більш відповідними сучасним читацьким апетитам. При виборі я спирався на власний експертний смак, обирав те, що на слуху зараз. Я багато читаю, постійно цікавлюсь тим, що з’являється нового на українському книжковому ринку. І, думаю, якщо про книгу я ні разу не чув, то і більшість тих, хто прийде до бібліотеки, також. Так вийшло, що багато голосував за книги, які взагалі не читаю, наприклад, детективи, чи любовні романи. Але намагався зрозуміти, що може бути цікаво їх пошановувачам, коли вони прийдуть у бібліотеку. Тому, наприклад, голосував за книги щодо інклюзивної освіти - ця тема дуже актуальна і важлива. Загалом було біля 100 книжок, за які я особисто вболівав і більшість із них потрапила у список, – поділився думками член експертної ради при УІК, журналіст, ведучий "Свободи слова" на ICTV Вадим Карп’як.
У більшості незалежні експерти схвально оцінили роботу експертної ради, зазначивши безпрецедентний для України рівень прозорості конкурсу та якості і різноманіття обраних книжок. Та було місце і для критики. Наприклад, фахівці із дитячої літератури пропонують зібрати окрему раду для цього сегменту.
Цьогоріч на дитячу і підліткову літературу припало лише трохи більше 8% списку – понад 60 видань. До топу підліткових видань потрапили: Кузько Кузякін “#Щотакематематика”, Анастасія Левкова “Старшокласниця. Першокурсниця”, Лука Новеллі “Тесла та машина на космічній енергії”, Андрій Тужиков “Коротка історія технологій, або Як зрозуміти свій ґаджет”, Віктор Кублицький “Юнацтву про мистецтво”, збірка оповідань "Така любов", Оксеник Сергій “Вбивство п'яної піонерки”, Ольга Купріян "Щоденник Лоли" та “#ЯНеБоюсьСказати. Найвідвертіша книжка для підлітків” Анастасії Мельниченко.
Чотири нон-фікшн видання із цього списку зосереджені на математиці, інформаційних технологіях, фізиці та мистецтві. Видання “#Щотакематематика”, “Тесла” та “Коротка історія технологій” вийшли у благодійному проекті ЛакіБукс. "Щоденник Лоли" - книжковий пріквел телевізійного серіалу “Школа”, став одним із найголосніших підліткових проектів цього року. “#ЯНеБоюсьСказати” - книга написана на основі флеш-мобу у соцмережах, у якому жінки розповідали про власний досвід насильства і сексуальних домагань, який набув неабиякого розголосу у ЗМІ. “Вбивство п'яної піонерки” - несподіваний історичний сільський детектив, який переростає у розповідь про цілу епоху для читачів, які народились після її закінчення. “Старшокласниця. Першокурсниця” і збірка "Така любов" належать до підліткової прози, зосередженої на проблемах дорослішання, першому коханні і стосунках із дорослим світом.
Три науково-популярні видання проекту ЛакіБукс “#Щотакематематика”, “Тесла та машина на космічній енергії”, “Коротка історія технологій, або Як зрозуміти свій ґаджет” вже широко представлені у бібліотеках на Сході і Півдні України. Та тепер доступ до них отримають читачі зі всієї України.